پشه ها

پشه‌ ها از خانواده حشرات دو بال به نام کولیسیده می باشند، بدن آنها از سه قسمت سر، سینه و شکم تشکیل شده است. پشه ماده معمولا بزرگتر از نر است و خرطوم آن طویل‌ تر بوده و مناسب مکیدن خون است، شاخک های پشه نر پر پشت بوده اما شاخک های پشه ماده نخ مانند و دارای چند موی اندک است. طول عمر این حشره 10 تا 7 ماه می‌ باشد.آنها جانورانی خون سرد هستند بنابراین قادرند در فصول سرد و یا حتی تا 6 ماه به خواب زمستانی بروند و زنده بمانند.

پشه نر نیش نمی زند و فقط پشه ماده است که برای تولید و نمو تخم های خود نیاز به پروتین دارد، خرطوم و نیش پشه ماده از دو کانال مجزا تشکیل شد، یکی مجرای بزاقی و دیگری برای مکیدن این حشره، هنگام مکیدن خون یک ماده ضد انعقاد کننده خون ترشح می کند تا خون حین مکیدن لخته نشود.پشه ماده در هر بار گزش بیش از 2 برابر وزن خود خون می مکد، چنانچه گیرنده های شکم پشه ماده غیر فعال گردند، پشه آنقدر خون می مکد تا بمیرد.

پشه ماده از فاصله 30 متری بوی شما را حس می کند، فعالیت پشه‌ها در دمای 26 درجه سانتی گراد به حداکثر خود رسیده و در دمای پاین تر از 10 درجه غیر فعال می شوند. این حشره درهربار تخم‌گذاری 400 تا 100 تخم می‌گذارند، و یک پشه ماده قادر است پیش از آنکه بمیرد 1000تا3000 تخم بگذارد، پشه ماده هر 3 روز در میان می‌تواند تخم ریزی می کند.تخم پشه ابتدا سفید رنگ بوده اما پس از 24 ساعت رنگشان به قهوه‌ای تیره و سیاه متمایل می‌شود. این حشره تخم خود را معمولا روی سطح آب راکد می‌گذارد. اما ممکن است بر روی گل و لای و یا هر چیز دیگری که در مسیر آب قرار باشد تخم ریزی کند.تخم ها 3 تا 2 روز طول می کشد تا به لارو تبدیل شده و پس ازگذشت یک تا دو هفته به شفیره و پس از3 روز به پشه کامل تبدیل می‌شود.

از بین بردن آفات توسط متخصصانآرمین توسعه ،با هدف حداکثر تاثیرو حداقل قیمت صورت می گیرد که مانع آسیب رسانی به انسان ،گیاهان و شرایط محیطی می شود.
اقدامات جهت پیشگیری
1-    نصب توری بر روی پنجره و درها.
2-    حوضچه ها را از ماهی پر کنید تا لارو پشه ها را بخورند.
3-    گودال های زمین و حفره های درختان را با خاک و یا ملات پر کنید.
4-    شیروانی ها را وارسی کنید و از مسدود بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.
5-    کاشتن گل های همیشه بهار و شمعدانی در باغچه خانه در دور کردن پشه ها موثر است.
6-    روی قایق، سطل، بشکه، مخازن آب، تشت ها را کاملا بپوشانید و یا آن ها را وارونه قرار دهید.
7-
در صورت استفاده از حشره کش ها به موارد ذیل توجه نمایید:
1-    قبل از استفاده، آنها را خوب تکان دهید .
2-    روی ظروف، آب و مواد غذایی و تنگ ماهی را کاملا بپوشاند.
3-    پس از اسپری کردن اتاق را ترک کنید و پس از 10 دقیقه به محل باز گردید.
4-    هرگز نزدیک شعله آتش، مواد اشتعال زا، سطوح داغ و الکتریکی اسپری نکنید.
5-    چنانچه دست یا هر جای بدنتان با مواد حشره کش آلوده شد فورا آن را با آب و صابون بشویید.

مضرات استفاده از سموم غیر بهداشتی توسط افراد نا آگاه

1-    به این نکته توجه داشته باشید؛ سم تا زمانی که مرطوب است و کاملا خشک نشده می تواند مسمومیت ایجاد کند.
2-    بی توجهی و افراط در مصرف آفت کش ها غیر بهداشتی باعث خسارات قابل توجهی در موجودات زنده ، بیماری و مرگ در انسان ها می شود.
3-    استفاده ازسموم شیمیایی غیر استاندارد، باعث تغییرسرعت فعالیت های مختلف بدن؛ افزایش تپش قلب و تعریق یا کاهش وتوقف کامل تنفس می شود .

اقداماتی که پس از اتمام سمپاشی حرفه ای باید صورت گیرد:
1-    توجه داشته باشید که ،تنها پس از هوادهی می توانید به محل باز گردید.
2-    در صورت آغشته شدن مواد غذایی و آب به مواد سمی،از مصرف آن خودداری کنید.
3-    پس از سمپاشی و بازگشت به محل تمامی راه های جریان هوا،در و پنجره ها را باز بگذارید.
4-    به این نکته توجه داشته باشید؛ سم تا زمانی که مرطوب است و کاملا خشک نشده می تواند مسمومیت ایجاد کند.
5-    با مشاوره با کارشناسان زمان مناسب برای ورود به محیط را مشخص کنید تا دچار مسمومیت توسط بخار و ذرات معلق ناشی از سم نشوید.
6-    خانمهای باردار،کودکان ،افرادی که دچار بیماری قلبی، کلیوی، حساسیت های پوستی و… هستند؛ برای  حضور در محل سمپاشی شده طبق توصیه ی کارشناسان عمل کنند.
7-    کنترل جهت اطمینان از نتایج بدست آمده با استفاده از روش های پاک سازی محیط ، بهبود شرایط وساختمان وسایراقدامات،زیر نظرمتخصصان سمپاشی آرمین صورت می گیرد.