نام علمی : Gromphadorhina portentosa
طول عمر : به طور متوسط 2 تا 3 سال (تا 5 سال هم رسیده است)
اندازه : این سوسک ها میتوانند به اندازه ای در حدود 1.5 تا 3 اینچ برسند.
خصوصیات ظاهری : این سوسکها تنوع رنگی در دامنه ی قهوه ای تیره ی مایل به قرمز تا سیاه را دارند، اسکلت خارجی محکمی دارند و فاقد بال هستند.
مزاج : این سوسک ها حیواناتی پرطاقت هستند، رفتار آرامی دارند و به راحتی میتوانند در دست گرفته شوند.برای تازه کارها پت مناسبی است.
لانه سازی : یک آکواریوم 10 تا 15 گالونی براحتی میتواند مکان مناسبی برای نگهداری 7-10 سوسک ماداگاسکاری باشد.از یک درپوش امن هم استفاده کنید.خاشاک چوب (به عمق 1 تا 2 اینچ) میتواند بستر مناسبی باشد.(از سرو و کاج استفاده نکنید) مکان هایی برای پنهان شدن تعبیه کنید.برای ساخت این ها میتوان از رول مقوا ، کاغذ دستمال توالت ، مقوا کارتن تخم مرغ ، پوست چوب پنبه ، مقوا و جعبه های کوچک استفاده کرد.
دما : با توجه به این که این حیوان متعلق به نواحی مرطوب است، دمایی که کمی بیشتر از دمای معمولی اتاق باشد مناسب خواهد بود.(بین 24 تا 32 درجه سانتیگراد)
تغذیه : این حیوانات باید با دامنه ی گوناگونی از سبزیجات و میوه های تازه (از تغذیه ی سر کاه بپرهیزید،کاهو رومانی و سایر سبزیجات برگ دار مناسب تر است) مخلوط با غذای سگ تغذیه شوند.به نظر میرسد که هویج یکی از محبوبترین غذاهاست.پرتقال،سیب،موز،گوه،کرفس،کدو،لوبیا و غلاف نخود هم میتوانند در تغذیه قرار بگیرند.غذاهای دست نخورده را پس از مدتی برای جلوگیری از فاسد شدن از جایگاه خارج کنید.
آب : آب باید در یک ظرف کم عمق به همراه پارچه ای از کتان و یا سایر مواد آبکش برای جلوگیری از غرق شدن حیوان قرار داده شود.
یادداشت : این سوسکها یک جفت مجرای اسپیراکل (مجرایی که حشرات از آن برای تنفس استفاده میکنند) دارند که به کمک آن میتوانند صدایی هیس هیسی را که نامشان از آن برگرفته شده است را تولید کنند.این حیوانات زمانی هیس هیس میکنند که یا آشفته اند، یا درمورد نرها زمانی که به دنبال ماده ها میگردند.بعضی اوقات کل گروه شروع به تولید این صدا میکنند. (به دلایلی که هنوز برای ما مشخص نیست)

منبع